2023 Critics Choice Awards Winners List – Deadline

Refresh for updates… Awards Season 2023 continues tonight with the 28th annual Critics Choice Awards being handed out in Los Angeles, and Deadline is updating the winners list live as they are announced. See all 41 categories spanning film and TV below.

So far tonight, Glass Onion: A Knives Out Story took the Acting Ensemble prize, awarded off-camera, and SS Rajamouli’s Indian smash RRR won Best Foreign Language Film.

On the TV side, Jennifer Coolidge and Giancarlo Esposito won Supporting Actress and Actor in a Drama Series for The White Lotus and AMC’s wrapped Better Call Saul, respectively. Amanda Seyfried repeated her Emmy and Golden Globe wins for Hulu’s limited series The Dropout.

A24’s Everything Everywhere All at Once comes into the Chelsea Handler-hosted evening with a leading 14 nominations, including five for acting, with Steven Spielberg’s Universal pic The Fabelmans next with 11. Babylon and The Banshees of Inisherin have nine each. All are up for Best Picture, vying against Elvis,
Glass Onion: A Knives Out Mystery, RRR, Tar, Women Talking
and the two highest-grossing films of 2022: Avatar: The Way of Water and Top Gun: Maverick

A spate of positive Covid tests this week is preventing the likes of Jamie Lee Curtis and The Banshess of Inisherin stars Colin Farrell and Brendan Gleeson from hitting tonight’s ceremony at the Fairmont Century Plaza. As a result, all of tonight’s attendees are required to have tested negative for the virus 72 hours prior to the show. It’s the first major awards show of the season to have such a mandate.

RELATED: 2022-23 Awards Season Calendar – Dates For The Oscars, Grammys, Guilds & More

Kate Hudson will present the SeeHer Award to Janelle Monáe, and the presenters list also includes Quinta Brunson, Cedric the Entertainer, Claire Danes, Sharon Horgan, Troy Kotsur, Diego Luna, Natasha Lyonne, Aubrey Plaza, Jean Smart, Anya Taylor-Joy, Miles Teller, Kerry Washington, Jeremy Allen White and others.

The red carpet started at 2 pm PT — watch it here — and LA is expecting a break in the rains until later tonight, so the event should stay dry. Some winners will be announced during the pre-show.

RELATED: Critics Choice Awards TV Analysis: ‘House Of The Dragon’ And ‘Rings Of Power’ Earn First Noms; ‘Yellowstone’ Up For Another Best Drama Prize

At last year’s Critics Choice Awards, Jane Campion picked up Best Director and Best Picture for The Power of the Dog, en route to winning Best Director at the Oscars. But CODA took the marquee prize at the Academy Awards.

Here are the winners of the 28th annual Critics Choice Awards, followed by the remaining nominees:

WINNERS

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
RRR

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

BEST ACTING ENSEMBLE
Glass Onion: A Knives Out Mystery

NOMINEES

BEST PICTURE

Avatar: The Way of Water
Babylon|
The Banshees of Inisherin
elvis
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
RRR
tar
Top Gun: Maverick
Women Talking

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeff Bridges – The Old Man (FX)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Diego Luna – Andor (Disney+)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Adam Scott – Severance (Apple TV+)
Antony Starr – The Boys (Prime Video)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)
Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST ACTOR

Austin Butler-Elvis
Tom Cruise – Top Gun: Maverick
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

BEST ACTRESS

Cate Blanchett – Tar
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Margot Robbie – Babylon
Michelle Williams – The Fabelmans
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano – The Fabelmans
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once
Brian Tyree Henry – Causeway

BEST SUPPORTING ACTRESS

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever|
Jessie Buckley – Women Talking
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once
Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Frankie Corio – Aftersun
Jalyn Hall – Till
Gabriel LaBelle – The Fabelmans
Bella Ramsey – Catherine Called Birdy
Banks Repeat – Armageddon Time
Sadie Sink – The Whale

BEST DIRECTOR

James Cameron – Avatar: The Way of Water
Damien Chazelle – Babylon
Todd Field – Tar
Baz Luhrmann – Elvis
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Sarah PolleyWomen Talking
Gina Prince-Bythewood – The Woman King
SS Rajamouli – RRR
Steven Spielberg – The Fabelmans

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Todd Field – Tar
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans
Charlotte Wells – Aftersun

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Samuel D. Hunter – The Whale
Kazuo Ishiguro – Living
Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Rebecca Lenkiewicz – She Said
Sarah PolleyWomen Talking

BEST CINEMATOGRAPHY

Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water
Roger Deakins – Empire of Light
Florian Hoffmeister – Tar
Janusz Kaminski – The Fabelmans
Claudio Miranda – Top Gun: Maverick
Linus Sandgren – Babylon

BEST PRODUCTION DESIGN

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever
Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis
Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon

BEST EDITING

Tom Cross – Babylon
Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water
Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once
Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis
Monika Willi – Tar

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever
Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin-Elvis
Gersha Phillips – The Woman King
Mary Zophres – Babylon

BEST HAIR AND MAKEUP

Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
elvis
Everything Everywhere All at Once
The Whale

BEST VISUAL EFFECTS

Avatar: The Way of Water
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
RRR
Top Gun: Maverick

BEST COMEDY

The Banshees of Inisherin
bros
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Triangle of Sadness
The Unbearable Weight of Massive Talent

BEST ANIMATED FEATURE

Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
turning red
Wendell & Wild

BEST SONG

Carolina – Where the Crawdads Sing
Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Hold My Hand – Top Gun: Maverick
Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever
Naatu Naatu – RRR
New Body Rhumba – White Noise

BEST SCORE

Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Michael Giacchino-The Batman
Hildur Guðnadóttir – Tár
Hildur Guðnadóttir – Women Talking
Justin Hurwitz – Babylon
John Williams – The Fabelmans

BEST DRAMA SERIES
Andor (Disney+)
Bad Sisters (Apple TV+)
Better Call Saul (AMC)
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Fight (Paramount+)
House of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Network)

BEST COMEDY SERIES
Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Better Things (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Bill Hader-Barry (HBO)
Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Jeremy Allen White – The Bear (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Jean Smart – Hacks (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)
James Marsden – Dead to Me (Netflix)
Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
Henry Winkler-Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Annie Potts – Young Sheldon (CBS)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

BEST LIMITED SERIES
The Dropout (Hulu)
Gaslit (Starz)
The Girl from Plainville (Hulu)
The Offer (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Hurt (AMC+)
Under the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Fresh (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Movie (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ben Foster – The Survivor (HBO)
Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)
Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)
Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)
Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)
Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)
Domhnall Gleeson – The Patient (FX)
Matthew Goode – The Offer (Paramount+)
Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+)
Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)
Shea Whigham – Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)
Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)
Betty Gilpin – Gaslit (Starz)
Melanie Lynskey – Candy (Hulu)
Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
Juno Temple – The Offer (Paramount+)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES
1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Brilliant Friend (HBO)
Pachinko (Apple TV+)
Tehran (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
Harley Quinn (HBO Max)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

BEST TALK SHOW
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Full Front with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

Leave a Comment

%d bloggers like this: